Reportage om löpning, sm och mig. Det är nu resan börjar

 

Här kan du titta på länk från reportage om min SM satsning i marathon (debut)

Jag laddar, ja visst gör jag det. Men ack nog är det gaska tråkigt att bara sitta på ändan och rulla fingrar.   De här dagarna som passerat har jag vilat bra mycket mer än jag är van att göra. Endast ca 5 til 10 km jogging varje dag . Dessutom går dagarna såååå sakta när jag väntar på den stora utmaningen. SM i marathon.

 

Jag har i allafall lapat sol idag uppe i min skog i Överkalix och igår grillade vi lax i ugnsfolie och åt till det en god sallad samt potatis och mammas hembakta brödbullar.

SM

Idag har jag försökt att fylla på med lite extra kolhydrater i form av banan och fullkorn, men det är svårt och jag vet inte alls om jag är redo? Men det är en del av spänningen.

I morgon lämnar jag Luleå och åker mot Stockholm. Då väntar mässan på idrottsplatsen och Stadion samt pastapartyt som jag har tänkt vara med på.

 

Här kan du se ett reportage som 24 Norrbotten gjort om mig inför SM. Klicka på den blå länken =)

 

Nu laddar vi det sista!

ADIOS

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s